Стъклопакети
Видове
Стъклопакет с една и с две въздушни възглавници – двоен / троен
Стъклопакет от 20 мм до 60 мм с газ Аргон за по-добра изолация
Енергийни стъклопакети за повече комфорт и по-ниски сметки
Двоен или троен стъклопакет?
И двата вида стъклопакети са добре познати на всеки, но и двата имат своите предимства и недостатъци. Факт е, че за да се определи кой от двата е най-подходящ е необходимо да се уточни предназначението и местоположението на дограмата. Тройният стъклопакет е значително по-широк и има две въздушни камери, което го прави по-добър топло и шумо-изолатор. От друга страна е доста по-тежък и не е подходящ за по-големи по размер отваряеми крила. Двойният стъклопакет е по-лек и подходящ за по-големи отваряеми части, но е по-слаб топло и шумо-изолатор и е на по-ниска цена. И за двата вида стъклопакети е от изключителна важност и с какви видове стъкла ще се изработи – класически или енергийно ефективни.
Двоен стъклопакет – предимства и недостатъци
Една въздушна камера / възглавница
Показатели на топлоизолация при най-доброто комбиниране с един брой енергийно ефективно стъкло, газ аргон, и топъл дистанционер Ug = 1.1 W/ m2k
Показатели на шумоизолация при най-доброто комбиниране на различни по дебелина стъкла RW: 36 dB
На по-ниска цена е от тройният стъклопакет
Възможна дебелина на стъклопакета от 20 мм до 32 мм
Позволява поставянето му на по-големи по размер отваряеми крила
Троен стъклопакет – предимства и недостатъци
Две въздушни камери / възглавници
Показатели на топлоизолация при най-доброто комбиниране с два броя енергийно ефективни стъкла, газ аргон, и топъл дистанционер Ug = 0.6 W/ m2k
Показатели на шумоизолация при най-доброто комбиниране на различни по дебелина стъкла RW: 39 dB. За сведение 40 dB = намаляване на звука до 94,00 %
Възможна дебелина на стъклопакета от 36 мм до 60 мм
Тройният стъклопакет е одобрен по програмата за “ пасивна къща ”
Енергоспестяващите стъклопакети
К стъкло – ниско емисионно
Задържа топлината вътре
Препоръчва се за северно и източно изложение
К стъклото или познато още като ниско емисионно; G стъкло; Low E стъкло е специално стъкло със сребърен слой, благодарение на който стъклопакета пропуска късовълновото лъчение (слънчевата светлина) и отразява дълговълновата радиация (топлина) обратно в помещението.
Казано на по-разбираем език, това стъкло Позволява на топлината да прониква в помещението, но не позволява тя да излиза.
Препоръчва се за северни и източни помещения и е изключително подходящо за студените зимни месеци. Топлинните загуби с този вид стъкло се намаляват с около 50 %.
Нискоемисионното стъкло не само задържа топлината в помещението, но и печели енергия от слънчевите лъчи, т.е. допринася за осезаемото увеличаване на температурата по повърхността на външното стъкло. Чрез тази висока термоизолация се намалява риска от изпотяването на стъклата и така неприятния конденз по дограмата.
4 сезона стъкло – високо енергийно
Не пропуска топлината от вън през лятото
Препоръчва се за южно и западно изложение – подходящо за всички сезони
4 сезона стъклото или познато още като високо енергийно; всесезонно; мултифункционално; Planitherm; Planibel; Multifunctional; Energy е специално стъкло с двойно сребърно покритие и 4 метални слоя, благодарение на който стъклопакета отразява дълговълновата радиация (топлина) обратно навън, но пропуска късовълновото лъчение (слънчевата светлина).
Казано на по-разбираем език, това стъкло не позволява слънчевата енергия да прониква в помещението без това да пречи на пропускането на светлина. По този начин осигурява комфорт през лятото, а през студените месеци не позволява на вътрешната топлина да излиза навън.
Стъклото “работи” еднакво добре и в двете посоки, през всички сезони. Оттам и наименованието – всесезонно, 4 сезона, милтифункционално. Осигурява комфорт и прохлада дори и в най-горещите дни, ограничава количеството слънчева енергия, проникваща в помещенията и намалява нуждата от климатична инсталация, като раходите за охлаждане се редуцират до 40 %. Три пъти по-висока термоизолация през ЗИМАТА в сравнение с обикновените стъклопакети, като разходите за отопление през зимата намаляват наполовина. Това стъкло е неизменна част от стъклопакета и покрива изискванията за високоенергийни прозорци при изграждане на пасивни къщи.
Шумо-изолиращи стъкла и стъклопакети
Все по-шумни градове
Непрекъснати ремонти
Живеете или работите на оживено и шумно място
Все по-голям проблем за големите градове са нарастващите нива на шум. Стъклото е най-уязвимата част от сградата и на него трябва да се обърне специално внимание от хора, които живеят или работят на шумно място – главен булевард, кръстовище, летище и други. За радост, при комбиниране на подходящи за целта стъкла в стъклопакета е възможно да се постигнат завидни нива на шумоизолация.
Едно от основните неща е да се комбинират различни по дебелина стъкла, като по този начин те поглъщат шума по-добре обирайки резонанса на трептенията. Добре би било да се комбинира в двоен стъклопакет едно стъкло 4 мм и едно стъкло 6 мм.
Другото важно нещо е да се поставят по-широки стъклопакети например тройни и отново комбинирани с различна по дебелина стъкла. При тройният стъклопакет значително спомага допълнителната втора въздушна камера.
В допълнение, много добро решение е поставянето на ламинирано стъкло (триплекс). Това стъкло се прави чрез слепване на 2 единични стъкла със специално фолио (така са челните стъкла на автомобилите). Фолиото е на базата на еластични смоли, което това допринася до голямо шумопоглъщане. Най-добре комбинираният стъклопакет за тази цел може да достигне коефициент на шумоизолация до RW: 39 dB. За сведение 40 dB = намаляване на звука до 94,00 %. Троен стъклопакет с едно ламинирано стъкло 6 мм, второ стъкло 4 мм и трето стъкло 5 мм е одобрен за поставяне в звукозаписно студио.
Екстри и аксесоари за по-добра топлоизолация и по-красив вид
Топъл кант на стъклопакета
Топлоизолира по-добре
По-топли стъкла / успешно се справя с конденза
PVC дистанционера е в основата на енергоспестяващите прозорци. Съвременните пластмасови дистанционери подобравят значително топлоизолационните свойства на стъклопакета и от там идва и другото му наименование “топъл кант“.
Благодарение на този дистанционер коефициентът на топлопреминаване през стъклопакета може да се намали с до 0.3 W/m2K .
Това се постига чрез поддържането на по-високи температури по ръбовете на стъклата, с което значително се намаля риска от образуването на конденз. Ем Джи Интернешънъл влага само качествени дистанционери в своите стъклопакети с марката Swisspacer на Saint Gobain. Топлият кант е една от най ценните екстри при направата на нов стъклопакет и има множество предимства:
Допринася за постигането на високи коефициенти на топлоизолация на дограмата и прави прозорците по-енергийно ефективни.
Спомага да се запази комфортна температура вашия дом.
Спестява разходи за отопление
Поддържа топли стъклата от вътрешната страна на прозореца и така се справя успешно с борбата с конденза, който е фактор за мухъл и бактерии, които водят до здравословни проблеми.